57 Samodzielna Kompania ASG to klub sportowo-proobronny o charakterze wojskowym, który powstał w październiku 2016 r. Początki klubu wiążą się z założeniem już w 2013 r. grupy pod nazwą „Stalker”, w skład której wchodziło pięcioro kilkunastolatków zafascynowanych przygodami i historiami fantasty, książką braci Strugackich, filmem pod takim tytułem i grą komputerową. W miarę przybywania nowych członków, w 2013 roku aktualny dowódca kompani Wojciech Kuźnik, nakreślił kierunek działania związany z rozwijającym się wówczas sportem Airsoft (ASG), i „Stalker” przekształcił się w 57. Samodzielną Kompanię ASG, czyli grupę o typowo wojskowym charakterze, z elementami musztry i podstawowymi szkoleniami PP, taktyki czarnej czy zielonej. Grupa ta działała wtedy nieformalnie. W 2016 roku zdecydowano o rejestracji grupy w klub sportowy. W skład pierwszego zarządu weszli rodzice osób będących członkami klubu, którzy wykazali taką chęć. Założeniem klubu było zainteresowanie dzieci i młodzieży tego rodzaju sportem, a także wciąganie do wspólnych zabaw i zajęć rodziców. Organizacja angażuje się czynnie w imprezy lokalne jak obchody Dni Pszczyny, gdzie można było na żywo zobaczyć fort 57 kompanii, postrzelać z replik broni wojskowej na strzelnicy, w Dni Wojska Polskiego, Dni NATO i wiele innych, organizuje warsztaty dla przedszkoli, młodzieży i wolontariaty. Klub także przeprowadził sporo pokazów wojskowych na imprezach okolicznościowych w Pszczynie, Woli, Wiśle Wielkiej, Strumieniu, Tychach, Katowicach, Brzeszczach itd. Organizacja także bierze udział w defiladach z okazji Święta Wojska Polskiego, Święta Powstań Śląskich, min w Pszczynie czy Tychach.
Klub działa w oparciu o umowę o współpracy z z Wojskową Komendą Uzupełnień w Tychach z dnia 18. 11. 2016. Członków klubu obowiązuje umundurowanie Wojska Polskiego. Umowa z WKU ułatwia również klubowi kontakty z urzędami np. przy staraniu się o miejsca do przeprowadzania manewrów. Struktura klubu opiera się na zasadach wojskowych, kompania podzielona jest na 5 plutonów: pluton Alfa (Ares), pluton Bravo („Bławat”) im. kapitana Tadeusza Stanisława Jaworskiego – pluton został stworzony z myślą o najmłodszych członkach klubu, pluton Charlie („Children From The Grave”) pluton Delta („Dezerterzy z 1 Maja”), pluton Golf („Grabarze”), pluton Sztabowy („Sierra”); każdy pluton ma swoje indywidualne oznaczenie i dowódcę.
Działania klubu polegają na wszechstronnym, sportowym rozwoju członków, toteż do zajęć należą m.in. szkolenia wspinaczkowe (na ściankach w Pszczynie, w Wiśle Wielkiej, czy w terenie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej). Działa sekcja płetwonurkowa, w której instruktorem PADI jest Wojciech Kuźnik. Kilka osób uzyskało już stopień płetwonurka stopnia OWD, AOWD oraz Rescue Divers (mogą nurkować samodzielnie). Przeprowadzane są systematycznie zajęcia z udzielania pierwszej pomocy w ramach federacji EFR. W 2018 r. odbywały się zajęcia z zakresu samoobrony prowadzone przez żołnierzy WP sił specjalnych jednostki wojskowej AGAT. Klub organizuje dla swoich członków i zaproszonych gości manewry o nazwie Air Soft Gun polegające na symulacji walki z bronią pneumatyczną przeprowadzanej w budynkach (taktyka czarna) lub w lesie (taktyka zielona).
Klub nawiązuje także współpracę z różnymi organizacjami. Aktualnie rozpoczęto współpracę z Towarzystwem Miłośników Broni „Giwera” z Rybnika, w celu wspólnego promowania sportu. Umożliwia to przeprowadzanie szkoleń z bronią ostrą w bezpiecznych i profesjonalnych warunkach. Z uwagi na podobny rodzaj działalności klub nawiązał współpracę także z organizacjami harcerskimi i innymi stowarzyszeniami czy grupami ASG.
Siedzibą klubu jest lokal w Pszczynie przy ul. Piwowarskiej 20, gdzie mieści się jedynie biuro. Z uwagi na charakter prowadzonych rozgrywek większość spotkań klubowiczów odbywa się w terenie. W okresie letnim są to głównie lasy okolic Pszczyny, zaś gdy pogoda nie pozwala na manewry pod gołym niebem, zajęcia przenoszone są do opuszczonego budynku kopalni „1 Maja” w Wodzisławiu Śląskim w okolicy Osiedla Wilchwy, który to obiekt, dzięki ciężkiej pracy członków stowarzyszenia, nadaje się do ćwiczenia taktyki CQB.
Kompania liczy aktualnie ponad 100 członków (chętnych jest coraz więcej), przy czym ok. 20 % to młodzież poniżej 20. roku życia. Zrzesza osoby z Pszczyny, Jastrzębia Zdroju, Wodzisławia Śląskiego, Rybnika, Tychów, Katowic i wielu innych, okolicznych miejscowości.
57 samodzielna kompania ASG 09.06.2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Odwiedź nas w mediach społecznościowych